3 października 2014

Czy to co napisałem jest wierszem?

Wielu piszących być może zastanawia się, czy to co stworzyli, można uznać za wiersz.
Jedni za wiersze uznawać będą tylko poematy takich poetów jak Kochanowski czy Szymborska twierdząc, że tylko najwięksi władcy pióra zasługują na miano poety, a ich twory - wierszy.
Według definicji znalezionej na Wikipedii, wiersz to 'sposób organizacji tekstu, polegający na powtarzaniu się w nim odcinków o takich samych właściwościach strukturalnych; przeciwieństwo prozy; utwór o swoistej językowej kompozycji, w której wers (linijka wiersza wyodrębniona intonacyjnie i graficznie) pełni funkcję wierszotwórczą, wykorzystuje środki stylistyczne w funkcji poetyckiej, impresywnej lub ekspresywnej.'
Brzmi bardzo mądrze, ale dalej nie wiemy, czy to, co właśnie naskrobaliśmy w naszym zeszyciku można klasyfikować jako prawdziwy poemat.
Ja jestem zdania, że nigdy niczego nie można potwierdzić w stu procentach; bądź, właśnie odwrotnie -zaprzeczyć; absolutnie i bezdyskusyjnie,iż  każde nasze pisanie to wiersz. Tak, wiem, właśnie sobie przeczę, ale właśnie takie jest moje podejście.

Szukałam, z ciekawości, na różnych stronach internetowych, wypowiedzi innych osób na ten temat.
I tak oto, wiersz to: ' co jest w naszych sercach ale również tym co jest w naszej głowie (...) Ma otwierać oczy zwykłym ludziom na piękno, brzydote czy nawet na zwykłe codzienne rzeczy w ciekawy sposób dostrzec to co jest wewnątrz tego co opisujemy'. Całkowicie zgadzam się z tą definicją!
'Wiersz to zbiór słów. Cokolwiek napiszesz, będzie to wierszem jeżeli nadasz temu czemuś takie miano'. 
Najbardziej jednak spodobała mi się ta jakże krótka, acz treściwa, definicja:  'Wiersz to takie coś, co ma z lewej równo, a z prawej poszarpane'. Dlaczego ta? Bo w tak krótkim zdaniu oddaje całe znaczenie tego pojęcia: konstrukcję wiersza; metafory i inne środki stylistyczne; niekiedy-przewrotność użytych słów; a przede wszystkim - te wszystkie odczucia związane z jego pisaniem.

Dalej się zastanawiasz, czy aby na pewno napisałeś wiersz? Powiem Ci tak: jeżeli Ty tak czujesz, to znaczy, że: owszem, to jest wiersz. Każdego jednak, niezależnie od tego, czy dopiero początkuje w tych formach pisania, czy jest już na dość zaawansowanym stopniu, chciałabym przestrzec przed jednym: nie zamykajcie się na krytykę.  Nie na chamstwo i szerzący się w Internecie hating, ale na konstruktywną, popartą konkretnymi argumentami krytykę. Jeśli będziecie słuchać się osób bardziej doświadczonych od Was, brać sobie ich rady do serca i stale się rozwijać, to wierzę, że kiedyś i Wasze słowa inni będą bez zastanowienia nazywać tym dumnym mianem 'wierszy'.***
powiedztowierszem

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszelkie komentarze. Wulgaryzmy oraz komentarze wyjątkowo obraźliwe będą usuwane.